EUROPEAN INSTITUTE je tradiční partner Slovenských národních slavností v Srbsku, kde mimo jiné aktuálně realizujeme organizační složku našeho institutu v Bělehradě a pobočku v Novém Sadě.

V rámci Slovenských národních slavností v Srbsku, měl jednatel EUROPEAN INSTITUTE a předseda spolku ČESKOSLOVENSKÉ RENOMÉ p. Ing. Vladislav Stanko, MBA, LL.M. čest jednat s předsedou Opštiny Báčský Petrovec p. Срђан Симић, na kterého osobní pozvání se SNS zúčastnila delegace z ČR. Přímo v sále Opštiny proběhlo zasedání partnerský měst a organizací, kterých se mimo předsedu obce zúčastnili i zástupci p. Ján Šuljan a Ján Brna.

Jednatel p. Ing. Vladislav Stanko, MBA, LL.M. v rámci bohatého programu SNS stihl v průběhu pár dní absolvovat oficiální jednání se zástupci krajanů, srbských politiků, poskytl rozhovory do srbských medií, zúčastnil se oficiálního otevření SNS, kde na centrální pódiu SNS prezentoval krátký pozdrav od občanů a krajanů z ČR.

Dále podpořil účast a prezentaci známého slovenského spisovatele p. Gustáva Murína na téma: „Významní slováci a slovenky v zahraničí“ v Slovenskom vojvodinskom divadle v Báčskom Petrovci, kterou uvedl p. Vladimír Valentík, zrealizoval spolu se zástupcem velvyslankyně SR v Bělehradě p. Igorom Vencelom C.D.A a.i., a spisovatelem p. Gustavem Murínom předání daru (slovenských knížek) do Knižnice Štefana Homolu v Báčskom Petrovci, ale též Základní škole v Kulpíně, kde s p. Igorom Vencelom C.D.A a.i., ředitelkou pí. Jovankou Zímovou a publicistkou pí. Katarínou Pucovskou probrali problematiku fungování slovenských škol v Srbsku.

Dále pan jednatel sponzorsky už tradičně podpořil šachový turnaj SNS, kde si stihl i zahrát par partií a s ředitelem turnaje p. Pavlem Marčokem odevzdat ceny vítězům.

Po skončení SNS proběhli další podnikatelské jednání a schůzky se zástupci univerzit v Bělehradě, kde aktuálně realizujeme organizační složku našeho institutu.

Doplňující informace:
Knižnica Štefana Homolu v Báčskom Petrovci je dnes najväčšou knižnicou vo Vojvodine a Srbsku s väčšinovým fondom v slovenskom jazyku a pravdepodobne aj najväčšou knižnicou mimo územia Slovenska s knižným fondom prevažne v slovenčine. Je najstaršou knižnicou založenou medzi vojvodinskými Slovákmi a jednou z najstarších na území Srbska. Zaujímavosťou je, že je táto knižnica dokonca staršia aj od novosadskej knižnice a vo Vojvodine je od nej staršia iba knižnica v Irigu.

Zástupca veľvyslankyne SR v Belehrade Igor Vencel C.D.A a.i., počas pobytu na Slovenských národných slávnostiach v Báčskom Petrovci, využil nedeľňajšiu obedovú prestávku a navštívil Kulpín. So záujmom si obzrel Poľnohospodárske múzeum, aleju búst významných osobností a navštívil aj základnú školu. Tam ho prijala riaditeľka ZŠ Jána Amosa Komenského Jovanka Zimová, ktorá vzácneho hosťa poinformovala o situácii v škole. „Toho času v kulpínskej základnej škole máme 223 žiakov z toho je 115 slovenských a 108 srbských detí,“ povedala pani riaditeľka a ďalej zdôraznila, že pred tridsiatimi rokmi, keď nastúpila do práce v škole bolo 380 detí a väčšina boli slovenské. Igor Vencel do Kulpína prišiel v sprievode Vladislava Stanka, vedúceho European institutu z Českej republiky a predsedu spolku Československé renomé, s ktorým kulpínskej škole odovzdali knižný dar.

Za pomoc s dodávkou knížek pro ZŠ Kulpin​ touto cestou děkujeme poslancovi MČ KVP v Košicích p. Vojto Tóthovi, a za celkovou pomoc s realizaci výjezdu delegace a za podporu jednotlivých akcí pí. Jasmíně Kuštra Zímové, sl. Ing, Arch. Lenke Bajcúrové a p. Ing. Miroslavovi Vráželovi, LL.M.

Zdroje:
https://www.european-institute.cz

http://www.backipetrovac.rs/

http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10339-najuspesnejsi-slovaci-a-slovenky-vo-svete

http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10338-igor-vencel-o-problematike-skolstva

http://www.slovackizavod.org.rs/

https://svdivadlo.wixsite.com/divadlo

https://www.dnevnik.rs/

https://www.dnevnik.rs/ekonomija/ceska-radna-dozvola-za-2000-radnika-iz-srbije-19-08-2018